Warsztaty „GEOSFERA” są corocznym spotkaniem młodych pasjonatów geofizyki z uczelni takich jak Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz innych polskich jednostek naukowych. W ramach konferencji odbywają się wykłady prowadzone przez zaproszonych pracowników instytutów naukowych oraz wiodących przedsiębiorstw geofizycznych w Polsce, sesji referatowych studentów oraz doktorantów, pomiarów z zastosowaniem płytkiej geofizyki, warsztatów prowadzonych przez specjalistów polskich i zagranicznych

VI Ogólnopolskie Warsztaty Geofizyczne GEOSFERA 2013 odbywały się w dniach 8 – 11 maja w Warszawie. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Kołem Naukowym Geologii Stosowanej i Ochrony Środowiska oraz Kołem Naukowym Geofizyków „LiH20″ Uniwersytetu Warszawskiego.

Miejsca pomiarów terenowych:
W miejscowości Borowa Góra znajduje się powstałe w latach 30. XX w. obserwatorium astronomiczno-geodezyjne (obecna nazwa: Obserwatorium Geodezyjno-Geofizyczne Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie). Na terenie obserwatorium znajduje się kopiec głównego punktu przedwojennej polskiej sieci astronomiczno-geodezyjnej, stanowiący początek tzw. Układu Borowa Góra. Do początku lat 90. na terenie obserwatorium obok kopca punktu głównego znajdowała też kilkudziesięciometrowa wieża triangulacyjna. Do dziś stoi natomiast zbudowana w 1936 roku 25-metrowa, betonowa wieża wykorzystywana dawniej do rektyfikacji przyrządów geodezyjnych.
Twierdza Zegrze została wzniesiona w latach 1892-1895. To rosyjska twierdza, broniąca przeprawy przez Narew na północ od Warszawy. Twierdza w Zegrzu stanowiła jeden z kluczowych elementów tzw. polskiego trójkąta Warszawskiego Rejonu Fortecznego, składającego się – oprócz niej – z Twierdzy Modlin i Twierdzy Warszawa. Składa się z tzw. Umocnienia Dużego, Umocnienia Małego oraz wysokiego wału z suchym rowem fortecznym oraz drogą forteczną wzdłuż tego wału przeznaczony dla artylerii i piechoty.
To właśnie tam przeprowadzać będziemy pomiary terenowe.

bteren (14)

Link do informatora konferencyjnego: INFORMATOR GEOSFERA 2013.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.