W ostatni weekend marca 2014r. Koło Naukowe Geofizyków PREM, przy współpracy ze studentami archeologii UJ, przeprowadziło badania poszukiwawcze na terenie ruin średniowiecznego zamku we wsi Barwałd Górny (koło Kalwarii Zebrzydowskiej). Podczas dwóch dni, członkowie Naszego koła, wykonali szereg pomiarów geofizycznych metodą tomografii elektrooporowej, co pozwoliło na dokładne przebadanie całego terenu warowni.

DSC_0079Celem całego projektu było rozpoznanie geofizyczne terenu, pod względem występowania dawnych struktur zamku, które znajdują się obecnie pod ziemią, takich jak lochy, piwnice czy fundamenty murów. Tym samym, badania te pozwoliły wyznaczyć miejsca, w których archeolodzy w przyszłości będą przeprowadzali wykopaliska archeologiczne.

Teren na którym działaliśmy, okazał się bardzo wymagający. Jak przystało na prawdziwą obronną warownię, została ona ulokowana na wierzchołku wzniesienia. Sprawiło to, że cały sprzęt pomiarowy (a było go naprawdę dużo), trzeba było wnieść dosłownie na plecach.

Po ciężkim dniu pomiarowym, był czas również na zabawę i integrację całego koła przy grillu.

Na podstawie tych badań, ukazała się publikacja naukowa, napisana przez trzech członków naszego koła. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o szczegółach i wynikach tych badań, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, który znajduje się pod adresem:

http://www.degruyter.com/view/j/ctg.2014.3.issue-1/ctg-2014-0019/ctg-2014-0019.xml?format=INT

Ponadto, został przygotowany krótki filmik pokazujący jak wyglądały badania w praktyce:

Gorące podziękowania należą się przede wszystkim uczestnikom tego projektu, za ogrom pracy i zaangażowania wniesiony podczas badań. Ponadto, dziękujemy również wójtowi gminy Stryszów, Panu Janowi Wacławskiemu, za wsparcie merytoryczne i finansowe projektu.